11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів
Щорічно, 11 квітня світ відзначає Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Саме в цей день в 1945 році в’язні Бухенвальда підняли повстання проти нацистів та вибороли свою свободу і право на життя.
Перший концтабір у Німеччині було створено ще в березні 1933 року поблизу Дахау. До початку Другої світової війни в тюрмах і концтаборах Німеччини перебувало 300 тис. німецьких, австрійських і чеських антифашистів, соціал-демократів, профспілкових діячів, а також інших осіб, яких нацистський режим переслідував за расовими, релігійними, соціальними та іншими мотивами. У наступні роки гітлерівська Німеччина на території окупованих нею європейських країн створила гігантську мережу концентраційних таборів, перетворених на місця організованого систематичного вбивства мільйонів людей.Всього з 1933 по 1945 рік через концтабори пройшло близько 20 мільйонів чоловік з 30 країн світу, з них близько 12 мільйонів загинули, при цьому кожен п'ятий в'язень був дитиною.
Не людська система фашистських концтаборів призначалася для фізичного знищення слов’янських народів, євреїв і циган та нещадної експлуатації в’язнів в якості робочої сили. Концентраційні табори оснащувалися крематоріями, газовими камерами та іншими засобами масового винищення людей. У таборах смерті, де ліквідація в’язнів йшла безперервним і прискореним темпом, ув’язнені жили не більше трьох – шести місяців.
Концтабір Бухенвальд почав функціонувати 19 липня 1937 року поблизу міста Веймара. За 8 років в ньому утримувалось близько 239 тис. в’язнів. Багато ув’язнених загинуло вже в період будівництва табору, яке велося без використання механізмів. Ув’язнених експлуатували також власники великих промислових фірм Сіменс, Юнкерс та ін., чиї підприємства були розташовані поблизу. Всього в Бухенвальді було замучено 56 тис. ув’язнених 18 національностей, в тому числі майже 8,5 тис. радянських військовополонених. Особливо багато ув’язнених загинуло у філії Бухенвальда Дора, де в підземних приміщеннях виготовлялися ракетні установки «Фау».
11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальда, дізнавшись про підхід союзних військ, успішно здійснили збройне повстання, обеззброїли і захопили в полон більше 800 есесівців і солдатів охорони, взяли в свої руки керівництво табором. Тільки через дві доби американські війська дісталися табору. Здійснивши повстання, в’язні Бухенвальда власними силами врятувалися від тотального знищення, про яке гітлерівська влада напередодні вже віддали наказ.
Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів у всьому світі відзначається пам’ятними заходами: зустрічами колишніх в’язнів фашизму, поминанням загиблих, пам’ятним покладанням квітів до могил та місць поховання жертв фашизму.
Громадська організація «Ренесанс Одеси» 11 квітня 2019 р. запрошує колишніх малолітніх в’язнів фашистських концтаборів та остарбайтерів м. Одеси взяти участь у зустрічі із студентською молоддю Академії технічного регулювання та якості, а також у покладання квітів до Меморіалу жертвам нацизму у Прохорівському сквері.
Пам’ятна зустріч із молоддю розпочнеться о 12 годині в офісі організації, розташованому за адресою вул. Серова, 18. Після проведення зустрічі буде організовано покладання квітів до Меморіалу жертвам нацизму у Прохорівському сквері.
- Войдите на сайт для отправки комментариев