29 січня Україна відзначає День пам’яті Героїв Крут
29 січня Україна відзначає славетну і водночас скорботну дату в своїй історії – День пам’яті Героїв Крут. Саме у цей день в 1918 році молоді захисники Української Народної Республіки власною кров’ю вписали героїчну сторінку в історію захисту Батьківщини.
Бій, який розгорівся під Крутами, не має рівного в історії! Поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і після знущань були страчені за наказом червоного командира Єгора Попова. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
Десятиріччя миця історія замовчувалася і лише у 2006 роціна місці бою було встановлено пам'ятник, а у 2012 на Аскольдовій могилі році звичайними громадянами було встановлено справжній пам'ятник крутянцям - «козацький хрест» із дорогого каменя, у центрі якого висічений тризуб, під яким промовиста і символічна цитата із святого Євангелія — «Найбільша любов — життя покласти за друзів». Не можна викреслити з пам’яті людської безсмертний подвиг юнаків, які захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя. Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.
На честь героїв названо десятки вулиць у містах і селах України, учбових закладів, молодіжних загонів, складено багато пісень.
Схилімо наші голови в глибокій пошані перед світлою пам’яттю Героїв Крут, і так само вклонімося тим, хто сьогодні захищає цілісність та єдність нашої держави на сході України.
З повагою,
президент Асоціації «Ренесанс Одеси» Микола Овчаренко.
- Войдите на сайт для отправки комментариев